Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rosyjskie ślady – wymiana Pietrozawodsk – Kraków cz. 2

Drugą część wymiany stanowi wizyta studentów Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ w Pietrozawodsku. O pierwszej części projektu, która miała miejsce w maju tego roku można przeczytać tutaj.

 

Droga do Pietrozawodska, stolicy Republiki Karelia, wiedzie przez St. Petersburg, dlatego też pierwsze dwa dni w Rosji spędziliśmy właśnie tam. Przechadzając się po Newskim prospekcie podziwialiśmy pałace niegdyś należące do najbogatszych rodów, by dojść do Soboru Kazańskiego, a stąd już niedaleko do Placu Pałacowego i Pałacu Zimowego. Zwiedzanie Ermitaża zostawiliśmy na później. Następnie skierowaliśmy się na opiewane przez Puszkina Marsowe Pole, by stąd udać się do Twierdzy Pietropawłowskiej. Kolejnym punktem wycieczki była Kunstkamera.

Kolejny dzień także był pełen wrażeń, gdyż czekało nas spotkanie z Attache konsularnym Natalią Królak, która opowiedziała nam o pracy konsulatu, jego obowiązkach i możliwościach. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się bardzo wiele na temat działalności Polonii na tych terenach i Instytucie Polskim, działającym przy konsulacie.

Następnie nocnym pociągiem udaliśmy się do Pietrozawodska. Po zakwaterowaniu w akademiku i odpoczynku wyruszyliśmy na zwiedzanie miasta, którego historię przybliżyła nam pani przewodnik.

Program wymiany był niezwykle nasycony: odwiedziliśmy wyspę Kiży ( niestety, najozdobniejsza drewniana Cerkiew Przemienienia Pańskiego obecnie jest remontowana, a niektóre z jej elementów są oddane do restauracji, niemniej jednak kompleks robi ogromne wrażenie), Park „Ruskeala", którego część stanowi kamieniołom marmuru,  skąd od XVIII w. czerpano go m.in. na potrzeby budowy i zdobienia budowli w Petersburgu. Podczas krajoznawczej wycieczki na Wodospad Kiwacz, jeden z największych równinnych wodospadów Europy, towarzyszyła nam pani Karolina Pyka – lektorka języka polskiego w Pietrozawodsku. Chętnie dzieliła się swoimi wrażenia z ponad rocznej pracy w tym mieście, które urzekło ją na tyle, iż postanowiła tam spędzić kolejny rok. Ponadto pani Karolina opowiadała o współpracy z Polonią i Towarzystwem Kultury Polskiej „Jadwiga". Chętnie dzieliła się swoim doświadczeniem i opowiadała o swojej pracy. Wyjazd do Miedwieżegorska i wizyta w Rejonowym Muzeum, po którym oprowadził nas jego kustosz, wywarła na nas duże wrażenie. Miasto to  związane z budową Kanału Białomorsko – Bałtyckiego, starowierami i szlakiem Wojny zimowej i II wojny światowej. Muzeum jest stosunkowo interaktywne i nowoczesne, natomiast opowieści pana przewodnika były wciągające i interesujące.

W Państwowym Uniwersytecie w Pietrozawodsku spotkaliśmy się z dziekanem, panem Andrejem Jewgieniewiczem Kunilskim, który opowiedział nam o strukturze uniwersytetu, fakultecie filologicznym i działalności i badaniach twórczości Fiodora Dostojewskiego, które są domeną pracowników naukowych. W prezencie, otrzymaliśmy jedno z wydawnictw Towarzystwa badań Dostojewskiego - „Wesoły Dostojewski" (tak, to możliwe:). W PetrGu przygotowano dla nas wykłady : „Przełom XIX i XX w. - zmiany w światopoglądzie i literaturze.", „Gogol i ukraińskie motywy w jego twórczości"oraz „Zarys historyczno – kulturowy Karelii".

Natomiast wycieczka po Innowacyjno – Technologicznym Parku PetrGu uświadomiła nas jak wiele badań i technologii jest opracowywanych przy Uniwersytecie.

Kulturalną część programu wzbogacił spektakl „Trzy siostry" Czechowa w interpretacji aktorów Narodowego Teatru Karelii.

Zakończeniem projektu był kolejny dzień spędzony w Petersburgu, gdzie studenci odwiedzili jeszcze Państwowe Muzeum Rosyjskie, Dom - muzeum Anny Achmatowej na Fontance i Sobór Zmartwychwstania Pańskiego.

Liczymy na to, że współpraca z Państwowym Uniwersytetem w Pietrozawodsku będzie trwać nadal i że w maju 2016 roku odwiedzi nas kolejna grupa studentów :)

Malwina Żyła

(Zdjęcia: Małgorzata Kuchta)

 

Projekt był częściowo finansowany przez  RKN UJ

Data publikacji: 03.10.2015
Osoba publikująca: Mateusz Tałajczyk